Το Σχολείο αλλάζει όψη

Το σχολικό έτος 2020-21 χαρακτηρίστηκε από τη λειτουργία των σχολείων "εξ αποστάσεως".

Ο πρόεδρος του 15μελούς μαθητικού συμβουλίου του σχολείου μασ  Βασίλειος Μίχος είχε εκφράσει από την πρώτη στιγμή την επιθυμία των μαθητών να υλοποιήσουν δράσεις από τους μαθητές για τους μαθητές. Πρόθεση η οποία βρήκε σύμφωνη τη διεύθυνση του σχολείου και φυσικά όλο το σύλλογο διδασκόντων.

Δυστυχώς  ο COVID 19 και ο Εγκέλαδος μας προλαβανε. Η επιθυμία και η θέληση όμως δεν έσβησε. Με το άνοιγμα των σχολείων ξανατέθηκε το θέμα και με την εθελοντική συνδρομή μιας ομάδας 6 μαθητών(η οποία αυξάνεται) αρχίσανε να αλλάζουν την όψη του σχολείου.

Η ομάδα εργάζεται εθελοντικά κατά τη διάρκεια του σχολικού ωραρίου στα κενά που έχουν τα τμήματα αλλά κυρίως εκτός σχολικού ωραρίου μέχρι αργά το βράδυ. Οι μαθητές που συμμετέχουν με αλφαβητική σειρά είναι: Γκανάτσιος Κων/νος, Δήμος Κων/νος, Κυριλλίδη Σοφία, Λιάκος Μίλτος, Ματούλη Φανή, Μέτσιου Δέσποινα, Νίκος Βασίλης, Νίκου Θανάσης, Νίκου Χριστίνα,  Ντελής Σπύρος.

Η δράση παρουσιάστηκε στο Δήμαρχο Ελασσόνας κ. Γάτσα Νικόλαο , ο οποίος ενθουσιάστηκε και υποστηρίζει τους μαθητές με την διάθεση των απαραίτητων υλικών.

Ελπίζουμε η προσπάθεια των παιδιών να εκτιμηθεί από τον κόσμο της Ελασσόνας , και όχι μόνο, και να προστατευθεί.

img 20210521 112704

Τελευταία Ενημέρωση στις Τρίτη, 25 Μάιος 2021 08:06