Εκδρομή στην Κέρκυρα

Την εκπαιδευτική επίσκεψη στην Κέρκυρα πραγματοποίησε η Β’ Λυκείου του 1ου ΓΕΛ Ελασσόνας την Τρίτη 26 Μαρτίου έως την Πέμπτη 28 Μαρτίου 2024. Οι μαθητές/τρίες του σχολείου επισκέφτηκαν το Μουσείο Ασιατικής τέχνης, το μοναδικό μουσείο στην Ελλάδα που είναι αφιερωμένο αποκλειστικά στην τέχνη και τις αρχαιότητες της Άπω Ανατολής και της Ινδίας και στεγάζεται στο Ανάκτορο των Αγίων Μιχαήλ και Γεωργίου, το Casa Parlante, ένα ζωντανό μουσείο στην ιστορική Παλιά Πόλη της Κέρκυρας, όπου αναπαρίσταται η καθημερινότητα των ευγενών του νησιού σε όλες τις εκφάνσεις της, όπου η ιστορία ζωντανεύει και καλεί τον επισκέπτη σε ένα ταξίδι στον χρόνο, το Παλαιό Φρούριο της Κέρκυρας (Fortezza Vecchia), και την πλατεία Σπιανάδα, τη μεγαλύτερη, ως προς το μέγεθος, πλατεία της Ελλάδας. Προσκύνησαν τον Ιερό ναό Αγίου Σπυρίδωνα και την Ιερά μονή της Παναγίας των Βλαχερνών. Περιηγήθηκαν στην πλατεία Λιστόν και στα γραφικά καλντερίμια του νησιού.

viber 2024-04-14 00-19-31-363

Today: Απρ 29, 2024