Αρχική σελίδα Δράσεις - Εκπαιδευτικές Επισκέψεις - Εκδρομές Έκθεση Ζωγραφικής Ιερά Μητρόπολης Ελασσόνας

Έκθεση Ζωγραφικής Ιερά Μητρόπολης Ελασσόνας

Η Ιερά Μητρόπολις Ελασσώνος, ενόψει των Αγίων Ημέρων των Χριστουγέννων και σε συνεργασία με την ΑΜΚΕ «ΣΥΝΥΠΑΡΞΙΣ–Οικουμενικό Πρόγραμμα Προσφύγων», την αστική μη κερδοσκοπική εταιρεία της Εκκλησίας της Ελλάδος, διοργάνωσε έκθεση ζωγραφικής με έργα από τα ασυνόδευτα προσφυγόπουλα, τα οποία φιλοξενεί η Εκκλησία της Ελλάδος.

Η έκθεση με τίτλο «Ταξίδι στο πέλαγος της ζωής» αποτυπώνει ζωγραφικά αλλά και παραστατικά μέσα από τα γράμματα των μικρών προσφύγων την εμπειρία του ξεριζωμού, τις δυσκολίες τους στο μεγάλο ταξίδι προς την ελευθερία καθώς και τη ζωή τους στην καινούρια πατρίδα.

Τη μεγάλη αίθουσα εκδηλώσεων του Πνευματικού Κέντρου της Μητροπόλεως επισκέφτηκαν όλοι/ες οι μαθητές/τριες του 1ου ΓΕΛ Ελασσόνας. Την Τρίτη 19 Δεκεμβρίου επισκέφτηκαν την έκθεση οι μαθητές/τριες της Α΄ τάξης του Λυκείου, την Πέμπτη 21 Δεκεμβρίου της Β΄ τάξης και την Παρασκευή 22 Δεκεμβρίου, μετά από τον εκκλησιασμό στον Ιερό Ναό του Αγίου Δημητρίου, οι μαθητές/τριες της Γ΄ τάξης του Λυκείου.

Μαθητές/τριες και εκπαιδευτικοί βιώσαμε την ευχάριστη έκπληξη να συναντήσουμε τους υπευθύνους της «Συνύπαρξις» που διαχειρίζεται εξ ονόματος της Εκκλησίας τις δομές των προσφυγόπουλων,   τον Πρόεδρο, Μητροπολίτη Ιλίου κ.κ. Αθηναγόρα και τον Γενικό Διευθυντή, Αρχιμανδρίτη π. Παντελεήμονα Παπασυνεφάκη, οι οποίοι με την συνοδεία του Μητροπολίτη μας κ.κ. Χαρίτωνος θέλησαν να ενημερωθούν για το εκπ/κο πρόγραμμα. Μίλησαν με τους/τις μαθητές/τρις, τους/τις πληροφόρησαν για το επιτελούμενο έργο και τους/τις ευχήθηκαν για τις εορτές. Με τη σειρά τους οι μαθητές και μαθήτριες εντυπωσίασαν τους «υψηλούς» επισκέπτες αναπτύσσοντας τις σκέψεις τους μέσα από τα ζωγραφικά έργα.

Απέναντι στη «μαγεία» των Χριστουγέννων η Εκκλησία με την έκθεση αυτή προέβαλε την οδυνηρή πορεία των ξενιτεμένων παιδιών, τα οποία, ως άλλος Ιησούς  κυνηγημένος από τον Ηρώδη, αποζητούν μια στοργή και μια γωνιά για να διασώσουν τη ζωή τους, την αξιοπρέπειά τους, τα όνειρά τους για ένα καλύτερο αύριο, το οποίο βάναυσα πόλεμοι, συμφέροντα οικονομικά, φτώχια, θάνατος και σκληροκαρδία τους αποστερούν.

Με την επίσκεψή μας θελήσαμε να χαρίσουμε στον εαυτό μας και τα πνευματικά μας παιδιά την ευκαιρία να συμπλεύσουμε στο μεγάλο «ταξίδι στο πέλαγος της ζωής» με όλα εκείνα τα παιδιά που πάλεψαν και νίκησαν!

εκθ ζωγ1

εκθ ζωγ2