Σφάλμα
  • There is no category chosen or category doesn't contain any items
news2

Εδώ υπάρχουν όλα τα έγγραφα που στέλνει το  και αφορούν μαθητές.

ΕΥΧΕΣ

EΥΧΕΣ

Ο διευθυντής και ο σύλλογος διδασκόντων του 1ου ΓΕΛ Ελασσόνας τις Άγιες τούτες ημέρες

σας ευχόμαστε

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΜΕ ΥΓΕΙΑ.

Τελευταία Ενημέρωση στις Τετάρτη, 25 Δεκέμβριος 2019 23:31

ΠΡΟΣΦΟΡΑ ΤΡΟΦΙΜΩΝ ΣΤΟ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ ΠΑΝΤΟΠΩΛΕΙΟ ΤΟΥ ΔΗΜΟΥ ΕΛΑΣΣΟΝΑΣ ΑΠΟ ΤΟ 1Ο ΓΕΛ

1gel elassonas web

ΠΡΟΣΦΟΡΑ ΤΡΟΦΙΜΩΝ ΣΤΟ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ ΠΑΝΤΟΠΩΛΕΙΟ ΤΟΥ ΔΗΜΟΥ ΕΛΑΣΣΟΝΑΣ ΑΠΟ ΤΟ 1Ο ΓΕΛ

Με πρωτοβουλία των μαθητών του τμήματος Β3 του 1ου ΓΕΛ. Ελασσόνας στα πλαίσια του μαθήματος ερευνητική εργασία με θέμα τον εθελοντισμό και υπεύθυνο εκπαιδευτικό τον κ. Πλιάτσικα Κων/νο Π.Ε 78 συγκεντρώθηκαν τρόφιμα από τους μαθητές και τους καθηγητές του σχολείου με τη στήριξη του Δ/ντη κ.Δημοβέλη Πέτρου για το κοινωνικό παντοπωλείο της πόλης μας . Αξίζει να σημειωθεί ότι η ευαισθητοποίηση των μαθητών φέτος ήταν πολύ μεγάλη και συγκινητική και όλοι πρόσφεραν ό,τι μπορούσαν από το υστέρημά τους. Μέσα από αυτή την κίνηση οι μαθητές γνώρισαν την χαρά της προσφοράς . Έτσι στις δύσκολες μέρες που βιώνει η κοινωνία μας και εν όψει των γιορτών των Χριστουγέννων, η κίνηση αυτή έχει το δικό της συμβολισμό στην αλληλεγγύη που όλοι μας, άτομα και φορείς πρέπει να επιδεικνύουμε προς τους δοκιμαζόμενους συνανθρώπους μας.

Αναθεωρημένος εσωτερικός κανονισμός λειτουργίας

Ολοκληρώθηκε η αναθεώρηση του εσωτερικού κανονισμού του σχολείου.

Ο Κανονισμός του σχολειου

Ο Δντης του Σχολείου

Δημοβέλης Πέτρος

Τελευταία Ενημέρωση στις Κυριακή, 24 Νοέμβριος 2019 10:14

Κενά σε διδακτικό προσωπικό

Λύθηκε το πρόβλημα των κενών ωρών

στα σχολεία του Νομού μας

Το πρόβλημα δεν ήταν τελικά η ανεξέλεγκτη , παράτυπη και ζημιογόνα οικονομικά για το Ελληνικό δημόσιο δημιουργία τμημάτων με 1 ή 2 μαθητές σε σχολεία που απέχουν λίγα χιλιόμετρα από άλλα στα οποία λειτουργούν ήδη τμήματα και υπάρχει συγκοινωνία (ακόμα και με ταξί καθώς μεταφέρονται μαθητές προς το ΕΠΑΛ).

ΗΤΑΝ Η ΔΙΑΤΗΡΗΣΗ ΕΝΟΣ ΤΜΉΜΑΤΟΣ ΓΕΝΙΚΗΣ ΠΑΙΔΕΙΑΣ Α’ ΛΥΚΕΙΟΥ ΣΤΟ 1 ΓΕΛ ΕΛΑΣΣΟΝΑΣ

Το σχολείο είχε 110 μαθητές στην Α' Λυκείου και την τελευταία ημέρα πριν λήξει η περίοδος των μετεγγραφών ζήτησαν και πήραν μετεγγραφή προς το ΕΠΑΛ Ελασσόνας 2 μαθητές. Τώρα πλέον το σχολείο έχει 4 τμήματα με 27 μαθητές το κάθε τμήμα αλλά και 4 τμήματα μάθημα Επιλογής Εφαρμογές πληροφορικής , 1 τμήμα καλλιτεχνικά και 1 Φυσικοί πόροι. ( όλα τα τμήματα με κανονικό αριθμό μαθητών)

Τώρα πλέον έχει το σχολείο μας μόνο τα παρακάτω κενά

ΠΕ04.01 5 ώρες

ΠΕ04.02   14 ώρες

ΠΕ 78-80  8 ώρες

ΠΕ86         20 ώρες

και μας τοποθετήσαν εκπαιδευτικό ΠΕ 04.04 (Βιολόγο) για 2 ώρες ώστε να καλύψει 2 ώρες κενό , που φυσικά δεν έχουμε !!!

ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΚΟ

Ελπίζουμε η μείωση των τμημάτων του σχολείου μας να βοήθησε τα σχολεία του νομού μας ώστε να μην έχουν κενά!!!

Τελευταία Ενημέρωση στις Πέμπτη, 17 Οκτώβριος 2019 06:04

Αγιασμός Σχ. Έτους 2019-20

Η προσέλευση των μαθητών στο σχολείο για

την τελετή του Αγιασμού θα γίνει την Τετάρτη στις 9:00 πμ