Σφάλμα
  • There is no category chosen or category doesn't contain any items

Κενά σε διδακτικό προσωπικό

Λύθηκε το πρόβλημα των κενών ωρών

στα σχολεία του Νομού μας

Το πρόβλημα δεν ήταν τελικά η ανεξέλεγκτη , παράτυπη και ζημιογόνα οικονομικά για το Ελληνικό δημόσιο δημιουργία τμημάτων με 1 ή 2 μαθητές σε σχολεία που απέχουν λίγα χιλιόμετρα από άλλα στα οποία λειτουργούν ήδη τμήματα και υπάρχει συγκοινωνία (ακόμα και με ταξί καθώς μεταφέρονται μαθητές προς το ΕΠΑΛ).

ΗΤΑΝ Η ΔΙΑΤΗΡΗΣΗ ΕΝΟΣ ΤΜΉΜΑΤΟΣ ΓΕΝΙΚΗΣ ΠΑΙΔΕΙΑΣ Α’ ΛΥΚΕΙΟΥ ΣΤΟ 1 ΓΕΛ ΕΛΑΣΣΟΝΑΣ

Το σχολείο είχε 110 μαθητές στην Α' Λυκείου και την τελευταία ημέρα πριν λήξει η περίοδος των μετεγγραφών ζήτησαν και πήραν μετεγγραφή προς το ΕΠΑΛ Ελασσόνας 2 μαθητές. Τώρα πλέον το σχολείο έχει 4 τμήματα με 27 μαθητές το κάθε τμήμα αλλά και 4 τμήματα μάθημα Επιλογής Εφαρμογές πληροφορικής , 1 τμήμα καλλιτεχνικά και 1 Φυσικοί πόροι. ( όλα τα τμήματα με κανονικό αριθμό μαθητών)

Τώρα πλέον έχει το σχολείο μας μόνο τα παρακάτω κενά

ΠΕ04.01 5 ώρες

ΠΕ04.02   14 ώρες

ΠΕ 78-80  8 ώρες

ΠΕ86         20 ώρες

και μας τοποθετήσαν εκπαιδευτικό ΠΕ 04.04 (Βιολόγο) για 2 ώρες ώστε να καλύψει 2 ώρες κενό , που φυσικά δεν έχουμε !!!

ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΚΟ

Ελπίζουμε η μείωση των τμημάτων του σχολείου μας να βοήθησε τα σχολεία του νομού μας ώστε να μην έχουν κενά!!!

Τελευταία Ενημέρωση στις Πέμπτη, 17 Οκτώβριος 2019 06:04

Your IP: 10.2.32.21