news2

Εδώ υπάρχουν όλα τα έγγραφα που στέλνει το  και αφορούν μαθητές.

ΚΑΤΑΘΕΣΗ ΑΠΟΓΡΑΦΙΚΟΥ ΔΕΛΤΙΟΥ

¨Οσοι είναι γεννημένοι το 2005 πρέπει να καταθέσουμ απογραφικό δελτίο στο στρατό.

Διαβάστε τις σχετικές οδηγίες

κλαση 2026

Τελευταία Ενημέρωση στις Παρασκευή, 02 Δεκέμβριος 2022 06:16

Πρόγραμμα Δευτέρας

prog17 10

Μαθηματα 9/3/2022

Τα μαθήματα θα γίνονται μέσω WEBEX

Το πρόγραμμα για σήμερα 9/3/2022 :

Τετάρτη

A1
Τελευταία Ενημέρωση στις Τετάρτη, 09 Μάρτιος 2022 09:29

Το Σχολείο αλλάζει όψη

Το σχολικό έτος 2020-21 χαρακτηρίστηκε από τη λειτουργία των σχολείων "εξ αποστάσεως".

Ο πρόεδρος του 15μελούς μαθητικού συμβουλίου του σχολείου μασ  Βασίλειος Μίχος είχε εκφράσει από την πρώτη στιγμή την επιθυμία των μαθητών να υλοποιήσουν δράσεις από τους μαθητές για τους μαθητές. Πρόθεση η οποία βρήκε σύμφωνη τη διεύθυνση του σχολείου και φυσικά όλο το σύλλογο διδασκόντων.

Δυστυχώς  ο COVID 19 και ο Εγκέλαδος μας προλαβανε. Η επιθυμία και η θέληση όμως δεν έσβησε. Με το άνοιγμα των σχολείων ξανατέθηκε το θέμα και με την εθελοντική συνδρομή μιας ομάδας 6 μαθητών(η οποία αυξάνεται) αρχίσανε να αλλάζουν την όψη του σχολείου.

Η ομάδα εργάζεται εθελοντικά κατά τη διάρκεια του σχολικού ωραρίου στα κενά που έχουν τα τμήματα αλλά κυρίως εκτός σχολικού ωραρίου μέχρι αργά το βράδυ. Οι μαθητές που συμμετέχουν με αλφαβητική σειρά είναι: Γκανάτσιος Κων/νος, Δήμος Κων/νος, Κυριλλίδη Σοφία, Λιάκος Μίλτος, Ματούλη Φανή, Μέτσιου Δέσποινα, Νίκος Βασίλης, Νίκου Θανάσης, Νίκου Χριστίνα,  Ντελής Σπύρος.

Η δράση παρουσιάστηκε στο Δήμαρχο Ελασσόνας κ. Γάτσα Νικόλαο , ο οποίος ενθουσιάστηκε και υποστηρίζει τους μαθητές με την διάθεση των απαραίτητων υλικών.

Ελπίζουμε η προσπάθεια των παιδιών να εκτιμηθεί από τον κόσμο της Ελασσόνας , και όχι μόνο, και να προστατευθεί.

img 20210521 112704

Τελευταία Ενημέρωση στις Τρίτη, 25 Μάιος 2021 08:06

ΠΡΟΣΦΟΡΑ ΤΡΟΦΙΜΩΝ ΣΤΟ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ ΠΑΝΤΟΠΩΛΕΙΟ ΤΟΥ ΔΗΜΟΥ ΕΛΑΣΣΟΝΑΣ ΑΠΟ ΤΟ 1Ο ΓΕΛ

1gel elassonas web

ΠΡΟΣΦΟΡΑ ΤΡΟΦΙΜΩΝ ΣΤΟ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ ΠΑΝΤΟΠΩΛΕΙΟ ΤΟΥ ΔΗΜΟΥ ΕΛΑΣΣΟΝΑΣ ΑΠΟ ΤΟ 1Ο ΓΕΛ

Με πρωτοβουλία των μαθητών του τμήματος Β3 του 1ου ΓΕΛ. Ελασσόνας στα πλαίσια του μαθήματος ερευνητική εργασία με θέμα τον εθελοντισμό και υπεύθυνο εκπαιδευτικό τον κ. Πλιάτσικα Κων/νο Π.Ε 78 συγκεντρώθηκαν τρόφιμα από τους μαθητές και τους καθηγητές του σχολείου με τη στήριξη του Δ/ντη κ.Δημοβέλη Πέτρου για το κοινωνικό παντοπωλείο της πόλης μας . Αξίζει να σημειωθεί ότι η ευαισθητοποίηση των μαθητών φέτος ήταν πολύ μεγάλη και συγκινητική και όλοι πρόσφεραν ό,τι μπορούσαν από το υστέρημά τους. Μέσα από αυτή την κίνηση οι μαθητές γνώρισαν την χαρά της προσφοράς . Έτσι στις δύσκολες μέρες που βιώνει η κοινωνία μας και εν όψει των γιορτών των Χριστουγέννων, η κίνηση αυτή έχει το δικό της συμβολισμό στην αλληλεγγύη που όλοι μας, άτομα και φορείς πρέπει να επιδεικνύουμε προς τους δοκιμαζόμενους συνανθρώπους μας.

Today: Δεκ 03, 2022